а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

класатка

мн. класатки
Вид збор: Именка, женски род
1. Стеблото на пченица со класот.
Албански: trung gruri
Употреба: Ботаника
Примери:
На малата масичка има донесено ламба со шапка од неовршена пченица, класатка.
2. Вид трева, едногодишно растение cо виcоко тенко стебло, со повеќе класчиња на едно стебленце распоредени во форма на метличка.
Латински: Bromus commutatus Англиски: Meadow Brome Албански: lule kaliri
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи