а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кларинет

мн. кларинети
Вид збор: Именка, машки род
Дрвен, дувачки музички инструмент во форма на труба, со писка.
Англиски: clarinet
Употреба: Музика и танц
Примери:
Механизмот на современиот кларинет е многу усовршен.
Флејтата, обоата и кларинетот меѓусебно тонски извонредно се надополнуваа и секоја кантилена прозвучи експресивно и исклучително инспиративно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи