а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кларинетист

мн. кларинетисти
Вид збор: Именка, машки род
Музичар што свири на кларинет.
Англиски: clarinetist
Употреба: Музика и танц
Примери:
концерт на кларинетистите
Сергеј Петров е руски кларинетист, кој веќе долги години активно учествува во музичкиот живот на Русија, но и надвор од него.
Изведенки
кларинетистка ж.
мн. кларинетистки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи