а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клапчо

мн. клапчовци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24600
Прост, глупав, недоделкан човек.
Англиски: jerk
Примери:
Сите го викаат клапчо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК