а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клапушест

клапушестиот
Вид збор: Придавка
1. За уши - што се свиткани надолу.
Англиски: floppy
Примери:
клапушести уши
2. тромав, несмасен
Англиски: clumsy
Примери:
Одот му е брз, крепок, но по малку колеблив, па и клапушест.