а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клапна

мн. клапни
Вид збор: Именка, женски род
Подвижен механички дел кој по потреба се отвора или затвора.
Англиски: flap Германски: Klappe
Употреба: Технологија
Примери:
Клапните на авионот се спремни за полетување.