а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клапнат

клапнатиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 30191
1. Што е изнемоштен, изморен.
Примери:
Клапнат старец.
2. Што е свиткан надолу (најчесто за уши).
Примери:
Клапнати уши.
Клапнати лисје.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК