а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клапа

клапаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 27438
1. Не легнува, не пасува добро на нешто.
Примери:
Чевлите му клапаат.
2. Се влече, се ниша при одење.
Англиски: falter
3. дрдори
Англиски: blab
Употреба: Преносно значење
Примери:
Доста клапаше!
Изведенки
клапање ср.
глаг. им.