а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клан

мн. кланови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21333
1. Родовска заедница во Шкотска и Ирска.
Англиски: clan Албански: klan
Употреба: Историја
2. Род, група, заедница поврзана со меѓусебните стопански, општествени, политички и други цели и интереcи.
Англиски: clan Албански: klan
Употреба: Преносно значење
Примери:
Уметнички клан.
Изведенки
клановски прид.
клановскиот
Пример: Клановско здружение.