а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кланица

мн. кланици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9141
1. Претпријатие, погон во индустријата на месо каде што се коле добиток.
Англиски: slaughterhouse Албански: thertore
2. За време на војна - масовно убивање на луѓе.
Англиски: slaughter Албански: thertore, kasaphane
Употреба: Преносно значење
3. Добиток што се чува за колење.
Англиски: meat stock Албански: bagëti për therje
Употреба: Земјоделство , Разговорно
Изведенки
кланички прид.
кланичкиот
Пример: кланички капацитет
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК