а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кланик

мн. кланци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 40835
1. Место покрај огништето каде што стојат дрвата.
Примери:
Седна покрај згаснатиот кланик.
2. Јагне што се коле за Ѓурѓовден.
Албански: qingj për Shën Gjergj