а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кланец

мн. кланци
Вид збор: Именка, машки род
Теснец меѓу две планини или два рида.
Англиски: gorge, canyon
Употреба: Геологија
Примери:
Водата тече во брзаци по тесните кланци, но на неколку места има брани со долги длабоки езера.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК