а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клампав

клампави
Вид збор: Придавка
Што е поголем, поширок од потребното.
Англиски: loosely
Примери:
Ги носеше оние клампавите чизми.
Се срамеше од своите клампави шаечки панталони.