а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клади

кладат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 20233
обложува
Англиски: bet Српски: кладити
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Се кладеше дека неговата екипа ќе победи.
Изведенки
кладилница ж.
(дијал.) обложувалница
Пример: спортска кладилница