а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кладиво

мн. кладива
Вид збор: Именка, среден род
Спортска дисциплина и реквизит, метална кугла врзана со верига за дршка, што служи за фрлање.
Англиски: hammer
Употреба: Спорт