а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кладе

кладам, кладат; клај, клајте; кладов, кладоа; клал; (ќе) кладев, (ќе) кладеа; (ќе) кладел; кладен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2142
стави
Англиски: put
Изрази
Кладе рака на нешто - положи право на нешто, посвои.
Го кладе в рака - земе, прибере, посвои.
Клај му крст - за тоа што е изгубено, што не може да се врати.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи