а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кладенец

мн. кладенци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5876
Извор, вруток обично заграден со камења.
Англиски: spring
Примери:
Дојде до кладенецот и се напи бистра вода.
Изведенки
кладенче ср.
мн. кладенчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК