а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клада

мн. клади
Вид збор: Именка, женски род
1. Голем куп од дрва наредени за палење оган.
Англиски: stake Албански: drunjë për zjarr
Примери:
Носат цепеници, трупци и прават клада.
2. Голем оган на определено место за јавно палење на осуденици на смрт, на жртвени животни и др.
Англиски: pyre Албански: flakadan i madh
Употреба: Историја
Примери:
Вештерките отсекогаш биле јавно горени, на клада.
3. Пресечено или паднато парче дрво без гранки.
Англиски: log Албански: cung, trung
FlexiMac
 менување на македонски глаголи