а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клавијатурист

мн. клавијатуристи
Вид збор: Именка, машки род
1. Музичар што свири на клавир, на пијано.
Албански: pianist
Употреба: Музика и танц
2. Музичар кој во ансамбл на забавна музика свири на електронски инструменти со клавијатури.
Англиски: keyboard player Албански: klaviaturist, pianist
Употреба: Музика и танц
Изведенки
клавијатуристка ж.
мн. клавијатуристки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи