а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клавијатура

мн. клавијатури
Вид збор: Именка, женски род
Сите клавиши на пијано, оргули и сл.
Англиски: keyboard
Употреба: Музика и танц
Примери:
Погледна во нотната тетратка и почна да ги движи прстите по клавијатурата.
Инструменти со клавијатури.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи