а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ки

ки-ки
Вид збор: Извик
За имитирање гласна смеа, кикот.
Примери:
Ки, ки, ки! - се смее таа и кикотот ги зафати сите девојчиња.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи