а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кич

(едн.) кичот
Вид збор: Именка, машки род
Уметничко дело без вистинска уметничка вредност, лажна уметност, квазиуметност; со користење на стереотипи, бегање од реалноста, лажни чувства, малограѓанштина.
Англиски: kitsch Германски: Kitsch Албански: kiç
Употреба: Уметност
Примери:
Херман Брох го гледа во Адолф Хитлер прототипот на кичот.
Во ликовно-естетска смисла овој пример претставува неуспешна творба, своевиден кич.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи