а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кифла

мн. кифли
Вид збор: Именка, женски род
Bид печиво во форма на полумесечина.
Англиски: croissant Германски: Kipferl Албански: kifle
Употреба: Гастрономија
Примери:
Пекарски кифли.
Изведенки
кифличка ср.
мн. кифлички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи