а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

китоловец

мн. китоловци
Вид збор: Именка, машки род
1. Ловец на китови.
Англиски: whaler Албански: gjuetar balenash
2. Брод за ловење китови.
Англиски: whaler Албански: anije për gjueti balenash
Примери:
Луѓето од китоловецот го забележаа Моби Дик во моментот кога тој се нурна во водата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи