а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

китен

китниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 18336
1. Накитен со китки цвеќе, со накит.
Англиски: decorated
Примери:
Китени сватови.
Носеше китна руба.
2. За предел, место - што е со бујна вегетација.
Англиски: opulent
Примери:
Китна градина.
Китно поле.
Китно село.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК