а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

китара

мн. китари
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 49556
Вид жичен музички инструмент.
Англиски: cithara
Употреба: Музика и танц
FlexiMac
 менување на македонски глаголи