а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

китаб

(едн.) китабот
Вид збор: Именка, машки род
1. Книга што содржи верски учења и прописи кај муслиманите.
Англиски: catechism Албански: qitap feje
Употреба: Архаизам , Религија
2. Книга општо.
Англиски: book Турски: kitap Албански: qitap, libër
Употреба: Архаизам , Разговорно
Примери:
Китабот ќе каже како треба да биде.