а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кислоса

кислосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 51217
1. Добие кисел вкус (со додавање на киселина, конзервирање).
Англиски: sour Албански: tharbëtoj
2. (се кислоса) Добие кисел вкус.
Англиски: sour Албански: tharbëtohet
Примери:
Виното се кислоса.
3. (се кислоса) Стане нерасположен, лут.
Англиски: sour Албански: tharbëtohet, hidhërohet
Употреба: Преносно значење
Примери:
По разговорот се кислоса во ликот.
Изведенки
1. кислосува несв.
(се) кислосуваат
2. кислосување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК