а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кислород

(едн.) кислородот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8613
Хемиски елемент, безбоен гас, без вкус и мирис, што се јавува како составен дел од воздухот и учествува во процесот на дишење и горење.
Латински: Oxygenium (O) Англиски: oxygen Албански: oksigjen
Употреба: Хемија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК