а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кисловина

мн. кисловини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 35821
Здив, реа на кисел вкус или мирис.
Англиски: stench
Примери:
Од лутата храна имаше ждригавица, полна со кисловини.
Во темната просторија смрди на кисловина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК