а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

киска

Види и: китка (ж.)
мн. киски
Вид збор: Именка, женски род
китка
Англиски: bouquet
Примери:
Киските може да бидат одлична апликација не само на марамите, туку и на фустан, блуза или шешир.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи