а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

киселост

(едн.) киселоста
Вид збор: Именка, женски род
1. Својство, состојба на тоа што е кисело; кисел вкус или мирис.
Англиски: sourness Албански: tharti
Примери:
Киселост на почвата.
2. нерасположеност
Англиски: indisposition Албански: indisponim, tharti
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи