а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

киселкав

киселкавиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 30821
1. Што има малку кисел вкус или мирис.
Англиски: sour
Примери:
Киселкаво вино.
Киселкава миризба.
2. Што е со лошо расположение.
Англиски: sour
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа се обидуваше да го смекне киселкавиот израз на лицето.
Изведенки
киселкавост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК