а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кисели

киселат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Прави нешто да добие кисел вкус (со додавање на киселина, конзервирање и cл.)
Англиски: pickle Албански: thartoj, tharbëtoj
Употреба: Гастрономија
Примери:
Секоја година киселиме зелка.
Вечер ќе киселам млеко.
2. (се кисели) Добива кисел вкус.
Англиски: become sour Албански: thartohet
Примери:
Донесе вино веќе започнато да се кисели.
3. (се кисели) Е во лошо расположение, се лути.
Англиски: sour Албански: tharbem, hidhërohem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој се така се кисели.
Изведенки
киселење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи