а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

киселица

мн. киселици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14784
1. Диво, кисело јаболко.
Англиски: apple Албански: mollë e tharbët
Употреба: Ботаника
2. киселец
Англиски: Sorrel Албански: lëpjetë
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
Ручавме леб, киселица и маштеница.
3. Вино со послаб квалитет, кисело вино.
Англиски: house wine Албански: venë e tharbët
Употреба: Гастрономија
Примери:
Имаше само некакво вино, што се вели, киселица, во секој одноc.
4. Извор со кисела вода.
Англиски: spring Албански: burim
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК