а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

киселец

мн. киселци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23036
1. Леб приготвен со квасец, леб од киснато тесто.
Англиски: sourdough Албански: brumë i ardhur
Употреба: Гастрономија
2. Тревно растение, cо долги листови и кисел вкус, што може да се користи во исхраната.
Латински: Rumex acetosa Англиски: Sorrel Албански: uthullishtë, lëpjetë
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК