а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кирилица

(едн.) кирилицата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7452
1. Една од двете старословенски азбуки создадена од Кирил Филозоф.
Англиски: Cyrillic Албански: alfabeti qirilik
Употреба: Историја
2. Азбука што се користи во Македонија, Србија, Русија, Бугарија и други земји.
Англиски: cyrillic Албански: alfabeti qirilik
Употреба: Лингвистика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК