а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ким

(едн.) кимот
Вид збор: Именка, машки род
Двогодишно, тревно, средоземно растение со бели или розови цветови што расте по ливади; плодовите се користат како зачин и во медицината.
Латински: Carum carvi Англиски: caraway, cumin Албански: qimjon, qimnon
Употреба: Ботаника , Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи