а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кимне

кимнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со движење на главата изрази согласност или незадоволство, загриженост.
Англиски: nod Албански: tund kokën
Примери:
Таткото кимна со главата во знак на одобрување.
2. Поздрави со движење на главата.
Англиски: nod Албански: përshëndet me ulje koke
3. намигне
Англиски: blink Албански: bën me sy
Изведенки
1. кимнува несв.
кимнуваат
2. кимнување ср.
глаг. им.
Пример: Ја поздрави само со кимнување на главата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи