а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кима

кимаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Со движење на главата изразува согласување или незадоволство, загриженост; поздравува со такво движење на главата.
Англиски: nod Албански: tundje koke
Примери:
Тој ги одобруваше неговите зборови кимајќи со главата.
А господинот при поздрав само учтиво кимаше со главата.
2. намигнува
Англиски: wink Албански: bën me sy
Примери:
Тој ми кима со окото секогаш кога ќе ме сретне.
Изведенки
кимање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи