а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

килце

Види и: кило (ср.)
мн. килца
Вид збор: Именка, среден род
кило
Англиски: kilo
Употреба: Хипокористика
Примери:
За овие неколку дена мора да бев клал две-три килца во тежина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи