а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кило

мн. кила
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 6460
1. килограм
Англиски: kilo Албански: kilogram
Употреба: Разговорно
Примери:
На пазар купи три кила круши.
2. Мерка за течност.
Англиски: liter Албански: kilo, litër
Употреба: Разговорно
Примери:
Испивме кило ракија.
3. Мерка за житни растенија (околу 100 оки).
Албански: kilo, masë për drithëra
Примери:
Зеде на заем од добри луѓе некое кило рж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК