а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кило

Вид збор: Префикс
Прв дел од сложенки за образување на мерни единици, кој означува дека таа единица е илјада пати поголема од онаа означена cо вториот дел од сложенката килограм, киловат, километар и др.
Англиски: kilo
Примери:
Бомба од десет килотони.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи