а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

километражник

мн. километражници
Вид збор: Именка, машки род
Апарат во автомобилот што ја мери километражата.
Англиски: odometer
Употреба: Технологија
Примери:
Твојот километражник покажува три животи на нас простосмртните.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи