а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

километража

мн. километражи
Вид збор: Именка, женски род
Растојание меѓу определени места изразено во километри; број на поминати километри.
Англиски: mileage
Примери:
На таблата е запишана километражата меѓу Скопје и Охрид.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи