а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

километар

мн. километри
Вид збор: Именка, машки род
Мерна единица за должина од 1000 метри.
Англиски: kilometer Албански: kilometër
Примери:
Бесплатниот превоз важи за сите оние што живеат над 2 километра од училиштето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи