а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

километарски

километарскиот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на километар, изразен во километри.
2. Што е многу долг.
Примери:
Секој ден водеа километарски разговори.
километарска колона
FlexiMac
 менување на македонски глаголи