а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

киловат

мн. киловати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29198
Мерна единица за електрична сила од 1000 вати.
Англиски: kilowatt Албански: kilovat
Употреба: Физика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК