а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

килим

мн. килими
Вид збор: Именка, машки род
Bид дебела проcтирка, исткаена од волна или друг сличен материјал, за покривање под, ѕид и др.
Англиски: carpet Турски: kilim Албански: qilim
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Во секоја соба имаше по еден персиски килим.
Ѕидовите не се гледаа, по нив беа закачени килими.
Изведенки
килимче ср.
мн. килимчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи