а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

килимар

мн. килимари
Вид збор: Именка, машки род
Лице што изработува килими.
Англиски: carpet maker Турски: kilimci
Изведенки
килимарка ж.
мн. килимарки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи